HEM / HOME

DISPUTATION
 

Avhandling av Andreaz Strömgren, IBF och Statsvetenskapliga institutionen, Uppsala universitet:

Samordning, hyfs och reda. Stabilitet och förändring i svensk planpolitik 1945-2005


Acta Universitatis Upsaliensis. Skrifter utgivna av Statsvetenskapliga föreningen i Uppsala, 166

Hur har tilltron till möjligheten att planera framtiden förändrats?

Med utgångspunkt i den frågeställningen undersöker Andreaz Strömgren i denna avhandling internationell akademisk plandebatt och svensk planpolitik.

I tidigare forskning om fysisk samhällsplanering har en radikal förändring av tänkandet noterats. Det talas ofta om att efterkrigstidens rationella, byråkratiska och professionellt orienterade planering har ersatts av en kommunikativ förhandlingsplanering. Den politiska ambitionen att göra om samhället i grunden har lämnats därhän och mer spontana krafter har tillåtits forma bebyggelsen. Ibland tas detta som intäkt för att modernitetens tänkande har övergivits till förmån för så kallade postmoderna idéer om samhällets förändring.

Denna avhandling visar dock hur det svenska planeringstänkandet präglats av en hög grad av kontinuitet. Från 1960-talet och framåt är det en reviderad form av rationell planering som förespråkas i svensk planpolitik. Med den representativa demokratin som norm har rätten för de förtroendevalda att bestämma över markens användning försvarats mot alternativa synsätt.