HEM / HOME

NY BOK
 

Känslan för det allmänna. Medborgarnas relation till staten och varandra

2010 Kerstin Jacobsson & Eva Sandstedt, "Medborgerligt medvetande och social sammanhållning", s. 77-113; Kerstin Jacobsson & Eva Sandstedt, "Politiken i vardagen för arbetare och företagare", s.115-149; Kerstin Jacobsson & Eva Sandstedt, "Arbetslös, sjuk och utanför", s. 151-176; Mats Franzén, "Rätten till staden", s. 207–235 i Kerstin Jacobsson (red.), Känslan för det allmänna. Medborgarnas relation till staten och varandra. Umeå: Boreá.

Sammanfattning
Vad är egentligen ett samhälle? Samhällsvetenskapens eviga fråga har många svar. Ofta beskrivs samhället som ett slags kontrakt – som ömsesidiga förpliktelser mellan medborgare och stat. Men hur ser detta samhällskontrakt ut från medborgarens horisont? Hur ser vi svenskar på vår roll som medborgare? Upplever vi att vi har ett samhällsansvar?

I den här boken undersöks hur människor ser på sitt medborgarskap och hur medborgarskapet ter sig i praktiken, men också de stora sociologiska frågorna om sammanhållning och kollektivt ansvar. Rollen som samhällsmedborgare visar sig vara levande. Synen på samhället är positiv, även om den inte alltid resulterar i ett aktivt politiskt engagemang. Trots den ökade individualiseringen finns en levande känsla för det allmänna – en uppfordrande medvetenhet om det kollektiva.